Tasarım Tescili

Endüstriyel ürünlerinizin tasarım tescilini alın.

Estetik, yaratıcılık, teknik yeterlilik, işlevsellik,

ergonomik unsurlar üzerinde hak sahibi olun.

Yenilikçi ürünlerinizin tasarım tescil belgesini alın.

6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile endüstriyel tasarım ürünleriniz 25 yıl korunmaktadır.

Rekabet ortamında tasarımlarınızı tescilleyerek rakipleriniz karşısında avantajlı duruma geçin.

Tasarım tescili ile taklit edilen ürünlerinizin korunmasını sağlayın.

6769 Sayılı kanun ile tecavüzün tespiti ile meni davaları açın.

Ticari faaliyetlerinizin tasarım tescili ile katma değerini artırın.

Hayal gücünüzü tescilleyin

Bir ürün yarattınız, ancak bu ürünün 3.kişiler tarafından haksız olarak kullanılmasını istemiyorsanız tasarım tescil başvurusunda bulunun.

Yenilik

Tasarım tescil başvurusu için aranılacak en önemli kriter yeniliktir. Söz konusu ürün daha önce herhangi bir şekilde ortaya konulmamışsa başvuruya konu edilebilmektedir.

Ayırt Edicilik

Yenilik kriterinden sonra ürünün ayırt edici olması gerekir. Tasarım konusunda bilgi sahip olan kişiler ki bu kişiler bilgilenmiş kullanıcı olarak tanımlanır, bu kullanıcılar ile genel kullanıcılar arasında bırakılan izlenim araştırılır.

Nihai Tescil

Aranılan iki kriterin aşılması sonrasında kurum tarafından başvuru yayınlanır. 3.kişiler nezdinde itirazın gelmemesi halinde 5'er yıllık dönemler halinde toplamda 25 yıllık süreyle tescil belgesi düzenlenir ve hak sahibine gönderilir.

Tasarım dosyanızı hazırlayalım

Başvuru öncesi tasarımın yenilik ve ayırt edicilik kriteri yönünden detaylı araştırmasını aktifpatent’in deneyimli uzmanları ile yapın. Tasarım başvurusu için gerekli dosyalama işlemlerini titizlikle hazırlayalım.

Örnek tasarımlar

Bir şişeden kitap tasarımına kadar her yaratıcı ürün tasarım tesciline konu olabilir.

Şişe

Tasarımı

Kutu

Tasarımı

Film

Tasarımı

Özel Kitap

Tasarımı

Kalem

Tasarımı

Donut

Tasarımı

Tasarım hakkında
sıkça sorulan sorular

Tasarım başvurusu hakkında en sık sorulan sorulara bu bölümde ulaşabilirsiniz.

Tasarım, bir ürünün tamamen dış görünüşünü ifade etmektedir. Eğer ürününüzün dış görünüşünü koruma altına almak ister iseniz ürününüz tasarım konusu yapılacaktır.

Yasal bir süre olmamakla birlikte tescil aşaması 1-1,5  yılda tamamlanmaktadır. Süreler, başvuru dosyanızı inceleyen uzmanın kararına, marka başvurunuza itiraz gelip gelmemesine, gelen itirazlara cevap verip vermemenize göre değişmektedir

Tasarım başvurusu yaptığınızda tasarımınız başvuru tarihinden itibaren koruma altına alınacaktır. Tasarımınız tescil edildiğinde ise 5 yıl boyunca size koruma sağlayacaktır. Bu 5 yılın sonunda ise markanızı her 5 yılda bir yenileyerek koruma süresini 25 yıla kadar arttırabilirsiniz.

Tasarımınız taklit ediliyor ise, taklit edildiğinin tespitini, taklit eyleminin durdurulmasını, giderilmesini talep edebileceğiniz gibi, taklit nedeni ile uğramış olduğunuz maddi ve manevi zararın tazminini de talep edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda Aktif Patent’in kurucu ortakları olan avukatlarımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Tasarım tescili size çift taraflı bir koruma sağlayacaktır. Şöyle ki; tasarımınızı tescil ettirdiğinizde sizin tasarımınızı taklit edemeyecekler, ederler ise de tarafınızdan yaptırım uygulama hakkı doğacaktır. Diğer taraftan bir üçüncü kişinin sizin tasarımınızı tescil ettirerek size karşı yaptırım uygulama durumu da söz konusu olmayacaktır. Böylece kendi haklarınızın mağduru olmayacaksınız.

Sorunuz varsa

Bizlere sormak istediğiniz soru varsa bize iletin en kısa sürede yanıtlayalım.